کربنات کلسیم در بتن

کربنات کلسیم در بتن

کربنات کلسیم یک ماده معدنی استثنایی است. کربنات کلسیم با فرول شیمیایی CaCo3، بیش از ۴٪ از پوستهٔ زمین را شامل و در سرتاسر دنیا پیدا می‌شود. کربنات کلسیم یکی از پرکاربردترین مواد شناخته شده برای بشر است.

از کربنات کلسیم در صنایع کاشی و سرامیک مخصوصاً صنعت لعاب‌سازی استفاده می‌شود. به دلیل تشکیل یوتکتیک، نقطه ذوب مجموعه را پایین آورده و به هنگام استفاده در لعاب، ضریب انبساط حرارتی لعاب را پایین می‌آورد.

عمده کاربردهای کربنات کلسیم در صنایع رنگ و تولید چسب چوب، پلاستیک، لاستیک، کفپوش، ورقهای پی وی سی، چسب و رزین ،سیم و کابل، لوله پلیکا، چرم مصنوعی، مرکب، کاغذ، داروئی، شوینده ھا، مستربچ، کنیتکس، پروفیل، لعاب سازی و کاشی سرامیک میباشد.

کربنات کلسیم در بتن

این محصول به دو روش تولید میشود

روش کوبشی (GCC: Ground Calcium Carbonate)

در این روش، سنگ مرمریت یا کربناتی از معدن استخراج شده، به کمک سنگ شکن خرد میشود. سپس با استفاده از دستگاه بالمیل آسیاب میگردد. براساس اندازه و دیگر خواص پودر بدست آمده، برای صنایع مختلف و کاربردهای دارویی درجه بندی می شوند.

روش آزمایشگاهی (PCC: Precipitated Calcium Carbonate)

در این روش کربنات کلسیم با عبور دادن دی اکسید کربن از درون محلول کلسیم هیدروکسید بوجود می آید. در این روش میزان خلوص پودر بسیار بالا بوده و اندازه ذرات یکنواخت و کنترل شده است.

کاربرد کربنات کلسیم در سیمان و بتن

استفاده از کربنات کلسیم استخراج شده از معدن یا GCC یا (Ground Calcium Carbonate) به عنوان یکی از مولفه های اصلی در بتن می تواند تراکم مخلوط بتن را افزایش دهد. مقاومت فشاری بتن در دو حالت پلاستیک و الاستیک را به نحوه چشم گیری بهبود میبخشد. استفاده از سنگ آهک به عنوان جایگزینی سیمان باعث می شود سطح نهایی بتن رنگی مناسب برای کاربردهای معماری داشته باشد.

بعلاوه از این ماده میتوان در بتنهای خود متراکم (SCC) نیز استفاده کرد. این پودر ضمن افزایش چسبندگی بین ذرات، روانی مطلوبی را به ساختار داده و منجر به خود تراز شوندگی بتن میگردد. بر اساس پیشنهاد مقالات، حداکثر درصد وزنی مصرف این پودر 15 درصد وزنی سیمان میباشد. بیش از این مقدار منجر به افت مقاومت میگردد.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی و ثبت سفارش این لینک را دنبال کنید.

تلفن تماس: 09120805576

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزودن به سبد خرید