کاهش دمای هیدراتاسیون بتن

کاهش دمای هیدراتاسیون بتن

کاهش دمای هیدراتاسیون بتن

هیدراتاسیون سیمان در بتن دارای مراحل مختلفی است. این فرایند گرماده در چند فاز واکنشی رخ میدهد. هر مرحله تاثیر جداگانه بر میزان گیرش و مقاومت نهایی بتن خواهند داشت. شناسایی این نوع از فازهای گرماده و نحوه کنترل هریک، میتواند در پروژه های مختلف بسیار تاثیر گذار باشد. در این مقاله ابتدا فرایند افزایش دمای هیدراتاسیون تشریح شده و در نهایت راههای کنترل آن بررسی شده است.

مرحله اول هیدراتاسیون سیمان:

پس از مخلوط شدن سیمان و آب رخ می‌دهد و اوجگیری دما اتفاق میفتد. آلومینات (C3A) با H2O (یون‌ های کلسیم و سولفات) واکنش داده و اترینگایت (هیدرات آلومینات) را تشکیل می‌دهد. انرژی گرمایی ناشی از این واکنش‌، باعث تسریع گیرش اولیه می‌شود. در نتیجه این واکنش، در سطح ذرات سیمان  پوششی از نوع اترینگایت تشکیل میشود. این پوشش دسترسی ذرات سیمان به H2O را کاهش داده و سرعت واکنش را کاهش خواهد داد. از این فاز برای انتقال و ریختن بتن استفاده می‌شود.

مرحله اول هیدراتاسیون سیمان:

به دلیل واکنش بین سیلیکات کلسیم (C3S  و C2S) افزایش گرما ایجاد میشود. که باعث ایجاد هیدرات سیلیکات CSH می‌شود. ایجاد هیدرات سیلیکات همچنین تأثیر عمده ای بر مقاومت بتن در گیرش ثانویه دارد. کنترل دمای داخلی بتن می‌تواند بسیار مهم باشد زیرا دمای بتن در این مرحله می‌تواند به سرعت افزایش یابد تا به دمایی در حدود 70 تا 80 درجه سانتی‌گراد برسد.

کاهش دمای هیدراتاسیون بتن

در این دما، حداکثر درجه حرارت مطلوب واکنش حاصل شده است. از طرفی ذرات آزاد کاهش واکنش پذیر در اثر اتریتگایت اولیه یافته است. بنابراین این سرعت افزایش دما نیز طی این فرایند کاهش می‌دهد. این مرحله غالباً با مقاومت مطلوبی به پایان می‌رسد. بعد از تکمیل واکنش می‌توان قالب اطراف بتن را باز کرد. پس از مرحله فوق، روند هیدراتاسیون کمی کند شده و به آرامی ‌ادامه خواهد یافت. در نهایت ذرات سیمان موجود در ساختار بتن و آب به واکنش خود ادامه داده تا مقاومت بتن به حداکثر مقدار خود برسد.

دمای محیط هنگام اختلاط، بتن ریزی و عمل آوری بتن، در هیدراتاسیون سیمان نقش دارد. اگرچه همۀ سیمان‌ها واکنش یکسانی از خود نشان نمی‌دهند اما به طور معمول با افزایش دما، زمان گیرش کاهش می‌یابد.

به طور کلی، نوسان ۱۰ درجه فارنهایت می‌تواند حدود ۳۳ درصد زمان گیرش را تغییر دهد. دمای ایده آل واکنش سیمان، به طور معمول از ۵۰ تا ۷۰ درجه متغیر است. دمای زیر ۵۰ درجه سانتیگراد باعث کاهش شدید هیدراتاسیون می‌شود. هنگامی که دما به زیر ۴۰ درجه می‌رسد، رشد مقاومت اولیه هم به طور قابل توجهی کم می‌شود.

کاهش دمای بتن

با افزایش دما، سرعت هیدراتاسیون سیمان بیشتر می‌شود و در نتیجه زمان گیرش کاهش پیدا می‌کند. اما در دمای بالاتر از 230 درجه فارنهایت (110 درجه سانتی‌گراد)، محصولات هیدراتاسیون تشکیل شده تفاوت قابل ملاحظه ای با محصولات به دست آمده در دمای متعارف دارند. فازهای آلیت و بلیت هیدراته می‌شوند تا         α-C2SH متبلور به جای C-S-H آمورف به دست آید.

α-C2SH ماده ای متبلور و نسبتاً متراکمی است. از آنجا که نفوذ پذیری بالا و مقاومت فشاری کمی را ایجاد می‌کند، مضر است.

با افزودن سیلیس ریز آسیاب شده مانند آرد سیلیس (ماسه سیلیسی با سایز 0.1 الی 0.3 میلیمتر)به ساختار بتن، می‌توان از تشکیل α-C2SH  جلوگیری کرد یا آن را به حداقل رساند.

هنگامی که دمای محیط از ۷۰ درجه عبور می‌کند، هیدراتاسیون بیش از حد سریع می‌شود و می‌تواند منجر به نتایج مضر مانند ترک خوردگی و جمع شدگی پلاستیک، مقاومت‌ ۲۸ روزه پایین تر و کاهش مقاومت نهایی بتن شود. دمای آب مخلوط نیز در هیدراتاسیون نقش اساسی دارد زیرا دمای بتن را تغییر می‌دهد. دمای آب مخلوط را می‌توان تنظیم کرد، اغلب از طریق سرد کردن آب یا افزودن یخ به آب.

کاهش دمای بتن

در شرایطی که دمای محیط بتن ریزی بالا باشد عملا هیچ یک از راهکارهای بیان شده جوابگو نیستند. تنها راه مرقون به صرفه استفاده از افزونه های جایگزین سیمان است. اصطلاحا به این محصولات پوزولان میگویند. با افزودن پوزولان با درجه فعالیت مناسب میتوان افزایش دمای هیدراتاسیون را به شدت کاهش دهد. پوزولانها علاوه بر کاهش عیار سیمان مصرفی و دمای هیدراتاسیون، منجر به افزایش روانی بتن تازه میشوند. بعلاوه طی واکنش پوزولانی، منجر به رشد مقاومت بلند مدت بتن نیز میگردند. لذا یکی از راههای پیشنهادی جهت کاهش دمای هیدراتاسیون بتن و جلوگیری از بروز پدیده اترینگایت تاخیری، استفاده از انواع پوزولانهای موجود در کشور است.

شرکت بنا بنیان زیست فناور به عنوان اولین و تنها شرکت تخصصی فعال در زمینه پوزولانها و فعال سازی آنها در کشور از سال 94 شروع به فعالیت کرده است. این مجموعه دانش بنیان در پارک علم و فناوری همدان مشتقر میباشد. با استفاده از مشاوره های تخصصی مجموعه ما میتوانید سرباره آهن با فعالیت بالا را تا درصدهای بیش از 40 درصد هم در فرمول بکار ببرید. میکروسیلیکا گرید a  (سوپر پوزولان ) هم یکی از انواع پوزولانهای موجود است با ضمن افزایش مقاومت منجر به کاهش شدید جذب آب بتن میشود. سیمان سبز نوع 1 که در واقع نوعی پوزولان اصلاح شده میباشد را میتوان تا 50 درصد جایگزین سیمان کرد تا ضمن کاهش جذب آب بتن، افزایش مقاومت و روانی بتن را نیز شاهد باشیم.

 

 

کربنات کلسیم در بتن

کربنات کلسیم در بتن

کربنات کلسیم در بتن

کربنات کلسیم یک ماده معدنی استثنایی است. کربنات کلسیم با فرول شیمیایی CaCo3، بیش از ۴٪ از پوستهٔ زمین را شامل و در سرتاسر دنیا پیدا می‌شود. کربنات کلسیم یکی از پرکاربردترین مواد شناخته شده برای بشر است.

از کربنات کلسیم در صنایع کاشی و سرامیک مخصوصاً صنعت لعاب‌سازی استفاده می‌شود. به دلیل تشکیل یوتکتیک، نقطه ذوب مجموعه را پایین آورده و به هنگام استفاده در لعاب، ضریب انبساط حرارتی لعاب را پایین می‌آورد.

عمده کاربردهای کربنات کلسیم در صنایع رنگ و تولید چسب چوب، پلاستیک، لاستیک، کفپوش، ورقهای پی وی سی، چسب و رزین ،سیم و کابل، لوله پلیکا، چرم مصنوعی، مرکب، کاغذ، داروئی، شوینده ھا، مستربچ، کنیتکس، پروفیل، لعاب سازی و کاشی سرامیک میباشد.

کربنات کلسیم در بتن

این محصول به دو روش تولید میشود

روش کوبشی (GCC: Ground Calcium Carbonate)

در این روش، سنگ مرمریت یا کربناتی از معدن استخراج شده، به کمک سنگ شکن خرد میشود. سپس با استفاده از دستگاه بالمیل آسیاب میگردد. براساس اندازه و دیگر خواص پودر بدست آمده، برای صنایع مختلف و کاربردهای دارویی درجه بندی می شوند.

روش آزمایشگاهی (PCC: Precipitated Calcium Carbonate)

در این روش کربنات کلسیم با عبور دادن دی اکسید کربن از درون محلول کلسیم هیدروکسید بوجود می آید. در این روش میزان خلوص پودر بسیار بالا بوده و اندازه ذرات یکنواخت و کنترل شده است.

کاربرد کربنات کلسیم در سیمان و بتن

استفاده از کربنات کلسیم استخراج شده از معدن یا GCC یا (Ground Calcium Carbonate) به عنوان یکی از مولفه های اصلی در بتن می تواند تراکم مخلوط بتن را افزایش دهد. مقاومت فشاری بتن در دو حالت پلاستیک و الاستیک را به نحوه چشم گیری بهبود میبخشد. استفاده از سنگ آهک به عنوان جایگزینی سیمان باعث می شود سطح نهایی بتن رنگی مناسب برای کاربردهای معماری داشته باشد.

بعلاوه از این ماده میتوان در بتنهای خود متراکم (SCC) نیز استفاده کرد. این پودر ضمن افزایش چسبندگی بین ذرات، روانی مطلوبی را به ساختار داده و منجر به خود تراز شوندگی بتن میگردد. بر اساس پیشنهاد مقالات، حداکثر درصد وزنی مصرف این پودر 15 درصد وزنی سیمان میباشد. بیش از این مقدار منجر به افت مقاومت میگردد.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی و ثبت سفارش این لینک را دنبال کنید.

تلفن تماس: 09120805576

 

 

خرید پودر سرباره اهن

خرید پودر سرباره آهن

خرید پودر سرباره آهن

در صنایع ذوب آهن، سنگ آهک، سنگ معدن (سنگ آهن) و کک به کوره ذوب آهن وارد می‌شوند.کک سوزانده شده و مونواکسید کربن تولید می‌کند. حرارت ایجاد شده باعث تبدیل شدن سنگ آهن به آهن گداخته می‌شود. آهن گداخته با قالب‌گیری تبدبل به محصولات فولادی می‌شود. سربارهSlag) محصولی است که به هنگام جداسازی آهن در  کوره‌های ذوب آهن از ناخالصی‌های موجود در سنگ آهن به وجود می‌آید. در فرآیند تولید هر تن آهن خام تقریباً 300 کیلوگرم سرباره ایجاد می‌شود. با توجه به نیاز روز‌افزون بشر، تولید شمش آهن در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده و به طبع آن تولید سرباره نیز رو به افزایش ‌است. سرباره آهن عمدتاً حاوی آهک، سیلیس و آلومین است. این ترکیب پس از گرفتن شکل جامد در مصارف گوناگون کاربرد دارد. منجمله سیمان‌های سرباره‌ای و مواد نسوز و پشم سرباره و زیرسازی جاده و مصالح سنگی آسفالت و بتن.

خرید پودر سرباره آهن

سرباره‌ای که به آهستگی سرد شده باشد، بلوری می‌شود و برای ساختن سیمان مناسب نیست؛ ولی اگر سرباره را به وسیله جریان آب با فشار زیاد سرد نمایند به صورت سرباره دانه‌ای تبدیل می‌شوند. این ترکیب حالت شیشه‌ای پیدا می‌کند. از نظر شیمیایی واکنش پذیر تر شده و در ترکیب با سیمان به صورت فعال در می‌آیند. اساساً ترکیبات شیمیایی سرباره از اهمیت زیادی برخوردار است چون در سنجش خاصیت هیدرولیکی سرباره دانه‌ای نقش به سزایی دارد. با معلوم شدن درصدهای ترکیبات شیمیایی اجزای سرباره، مودول هیدرولیکی آن مشخص میشود. این مودول مشخص‌کننده خاصیت هیدرولیکی سرباره است. آیین‌نامه DIN 1164 آلمان مودول‌هایی را برای تعیین میزان کیفیت و مرغوبیت سرباره ارائه داده است. اگر بزدگتر از یک باشد میتوان آن را در ترکیب با سیمان استفاده کرد.

الف: (CaO+MgO+ 1/3 Al2O3)/(SiO2+ 2/3 Al2O3)≥۱

ب: (CaO+MgO+ Al2O3)/SiO2≥۱

شایان ذکر است که مودول (الف) برای کوره بلند ذوب آهن اصفهان به‌طور متوسط ۱/۲۰ می‌باشد.

خرید پودر سرباره آهن

سرباره مصرفی در صنعت سیمان و بتن باید اولا از نوع کوره بلند و سریع سرد شده باشد; دوما با ریزی بالا آسیاب شده و مودول بالاتر از 1 نیز داشته باشد. این فرایندها در مدار تولید پودر سرباره توسط شرکت بنا بنیان زیست فناور کنترل و مدیریت میشود. با کیفیت ترین سرباره خام موجود در کشور تهیه و با بلین بیش از 4000 gr/cm2 آسیاب میشود. این پودر را میتوان تا 40 درصد جایگزین سیمان کرد. با افزودن این محصول ضمن افزایش روانی و کاهش مصرف آب، نفوذپذیری هم به مراتب کم میشود. در بتن ریزی های حجیم و مناطق گرمسیری با حفظ اسلامپ، از تشکیل اترینگایت جلوگیری کرده و منجر به افزایش مقاومت بلند مدت بتن میگردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش این لینک را دنبال کنید.

فعال سازی سرباره آهن

فعال سازی سرباره آهن

فعال سازی سرباره آهن

سرباره آهن با نام تجاری ground granulated blast furnace slag (GGBFS) شناخته میشود. این سرباره در همزمان با تولید آهن خام در کوره بلند آهن گدازی تولید میگردد. این ماده ضایعاتی در صورت فرآوری مناسب، میتواند به عنوان پوزولان در ساخت بتن مصرف شود.  استاندارد شماره ASTM C989 جهت استفاده از سرباره آهن در بتن است. بر اساس این استاندارد و بر طبق نشانۀ فعالیت (Slag Activity Index)  سرباره‌ها به سه گروه طبقه‌بندی می‌شوند. در این طبقه‌بندی، سرباره‌ها به ترتیب در سه گرید درجه 80،  100 و 120 نامگذاری می‌شوند.

فرمول تعریف نشانۀ فعالیت سرباره به این شکل است:

(نشانۀ فعالیت سرباره)  SAI%=(SP/P)*100

SP: متوسط مقاومت فشاری نمونه مکعبی ملات ساخته شده با سرباره و سیمان به نسبت 50% و در سن معین بر حسب مگاپاسکال.

P: متوسط مقاومت فشاری نمونه مکعبی ملات سیمان پرتلند معمولی در سن معین بر حسب مگاپاسکال.

بر اساس این استاندارد

 • چنانچه متوسط فعالیت 5 نمونه متوالی در سن 28 روزه 75 باشد درجه فعالیت سرباره مورد آزمایش 80   خواهد بود.
 • چنانچه متوسط فعالیت 5 نمونه متوالی در سن 28 روزه 95 باشد درجه فعالیت سرباره مورد آزمایش 100 خواهد بود.
 • چنانچه متوسط فعالیت 5 نمونه متوالی در سن 28 روزه 115 باشد درجه فعالیت سرباره مورد آزمایش 110 خواهد بود.

طبق مطالعات انجام شده، سرباره آهن موجود در کشور، واکنش پذیری کمی داشته و دارای درجه فعالیت 80 میباشند. لذا این موضوع استفاده از این پوزولان با ارزش را بسیار محدود کرده است. و عملا نمیتوان از آن در درصدهای بیش از 20 درصد مصرف کرد.

فعال سازی سرباره آهن

یکی از راهکارهای افزایش دوز مصرف و تاثر گذاری سرباره آهن، واکنش پذیر کردن آن با کمک روشهای بیان شده در مقالات است. برای فعال‌سازی سرباره می‌توان به روشهای زیر عمل کرد:

 • فعال‌سازی مکانیکی (آسیاب کردن سرباره آهن تا جایی که از اندازه ذرات سیمان کوچکتر شوند)
 • فعال‌سازی شیمیایی (استفاده از نمک‌های قلیایی جهت افزایش واکنش پذیری آن)
 • فعال‌سازی حرارتی (عمل‌آوری نمونه‌ها در دمای افزاینده جهت تسریع در هیدراتاسیون)

در روش مکانیکی سرباره آهن در هنگام آسیاب با بلین بیش از سیمان پرتلند معمولی آسیاب میشوند. این فرایند سرعت واکنش پذیری را تا حدود زیادی افزایش میدهد.

شرکت بنا بنیان زیست فناور با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی آسیاب سرباره، ریزی این محصول را تا بلین   4000(gr/cm3) افزایش داده است. با کاهش سایز ذرات، ضمن افزایش واکنش پذیری، امکان استفاده در درصدهای بیش از 40 درصد هم فراهم شده است. این محصول ضمن افزایش روانی، منجر به کاهش نفوذپذیری میگردد. با کاهش مصرف سیمان، ضمن حفظ محیط زیست قیمت تمام شده بتن مصرفی نیز کاهش خواهد یافت.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی و ثبت سفارش از این لینک استفاده کنید.

کاهش جذب آب بتن

کاهش جذب آب بتن

کاهش جذب آب بتن

بتن یک کامپوزیت پایه آب میباشد. سنگدانه ها که ساختار اصلی بتن است، به کمک سیمان به یکدیگر متصل شده و ساختاری متراکم و نسبتا یکپارچه را تشکیل میدهد. سیمان در این فرایند نقش چسباننده را به عهده دارد. ذرات سیمان طی واکنش با آب هیدراته شده و طی فعل و انفعالات شیمیایی به چسباننده ای قوی تبدبل میشود. این فرایند شیمیایی را اصطلاحا هیدراتاسیون مینامند. هیدرات سیلیکات کلسیم (CSH) حاصل فرایند هیدراتاسیون سیمان است. جهت واکنش پذیری شیمیایی سیمان، آب به میزان به 25 درصد وزنی آن نیاز است. این مقدار آب جهت روانسازی بتن کافی نیست و مجبوریم بیش از این مقدار آب مصرف کنیم.

کاهش جذب آب بتن

با توجه به مطالعات، هر آنچه آب بیش از 25 درصد وزنی سیمان مصرف شود، به مرور از ساختار تبخیر شده و حفرات میکرو و مویینه را تشکیل میدهند. این حفرات عامل اصلی جذب در ساختار بتن است. بسته به نوع کاربرد بتن بایستی جذب آب آن کنترل شود. به عنوان مثال در مخازن آب، سدها و مناطق تحت حملات یونهای خورنده بایستی بتن حداقل جذب آب را داشته باشد.

در مقالات روشهای مختلفی جهت کاهش جذب آب بتن پیشنهاد شده است که چند مورد را توضیح خواهیم داد.

کاهش جذب آب بتن

 • استقاده از مواد کریستال شونده

این مواد طی جذب آب، متبلور شده و اصطلاحا کریستاله میشوند. این فرایند حفرات مویینه موجود در بتن را پر کرده و جذب آب ان تا 90 درصد کم میشود. علی رغم مزایای زیاد این روش معایبی نیز دارد. عدم آببندی 100 درصدی، هزینه بسیار بالا و عدم امکان استفاده در بتنهای اکسپوز و غیر مسلح از محدودیتهای این مواد است.

رزینهای پوششی یکی دیگر از این روشهای آببندی است. از جمله نانو سیلیسها که طی واکنش با سطح بتن، لایه نهایی آن را آبگریز میکنند. و برخی دیگر ضمن نفوذ در لایه نهایی، غشاء محافظ نیز تشکیل میدهند. تاثیر این رزینها نسبتا مناسب است ولی باز هم آببندی 100 درصدی نمیدهند و در دراز مدت در اثر تابش نور خورشید، اثر گذاری خود را ازدست میدهند.

پوزولانها ضمن تاثیر به عنوان فیلر، نقش کاهنده جذب آب را نیز ایفا میکنند. پوزولانها طی واکنش با مواد حاصل از هیدراتاسیون سیمان، ژل هیدرات سیلیکات کلسیم تشکیل میدهند. این ژل در دراز مدت منجر به پر شدن حفرات مویینه بتن شده و جذب آب آن را کاهش میدهد. اثر گذاری هر پوزولان نیز متفاوت است.

کاهش جذب آب بتن

میکروسیلیکا ضمن پر کردن حفرات مویینه، واکنش پوزولانی داده و با توجه به تاثیر ذاتی سیلیس بر ضد خش کردن مواد، خاصیت آنتی استاتیکی را نیز خواهیم داشت.

پودر سرباره آهن ضمن کاهش مصرف سیمان و افزایش روانی بتن در دراز مدت منجر به کاهش نفوذپذیری آن میشود.

شرکت دانش بنیان زیست فناور تامین کننده انواع پوزولان میباشد. این مجموعه ضمن تامین انواع افزونه بتن، با مشاوره تحصصی ساخت هر زرح مخلوطی را میسر میسازد. این مجموعه آمادگی دارد در هر حجم و تناژی انواع پوزولان با خلوص بالا و تضمین کیفیت را برای واحدهای تولید تامین کند.

انواع سرباره در صنایع ذوب آهن و فولاد سازی

انواع سرباره در صنایع

انواع سرباره در صنایع

در صنايع آهن و فولادسازي، دو نوع سرباره وجود دارد: 1) سرباره كوره بلند (سرباره آهن خام) و 2) سرباره فولادسازي. انجمن آزمون و مواد آمريكا (American Society of Testing & Materials) برای سرباره تعریفات خاصی دارد

1- سرباره كوره بلند: تركيبي است غيرفلزي كه داراي سيليكات‌ها و آلومينوسيليكات‌هاي كلسيم و ساير عناصر بازي است. این ماده در كوره بلند به همراه آهن خام به‌ صورت مذاب توليد مي‌شود.

2- سرباره فولاد سازي: تركيبي غيرفلزي است كه داراي سيليكات‌هاي كلسيم، فريت‌هاي كلسيم و اكسيدهاي آهن، آلومينيوم، منگنز، كلسيم و منيزيم است. این ماده به طور همزمان با فولاد توليد مي‌شود.

با توجه به اين تعريف‌ها، مشخص مي‌شود كه اين دو دسته سرباره، از لحاظ تركيب شيميايي اختلاف زيادي باهم دارند. سرباره كوره بلند بر خلاف سرباره فولادسازي كه تركيبات متنوعي دارد، تركيبي نسبتاً يكنواخت دارد. اين يكنواختي تركيب سرباره كوره بلند، سبب ساده‌تر شدن كاربرد آن شده است. در مقابل، وجود تركيباتي نظير اكسيد آهن در سرباره فولادسازي، استفاده از اين محصول را به‌ ويژه در صنايع سيمان محدود كرده است. ويژگي‌هاي فيزيكي هر يك از اين دو دسته ثابت نيست. خصوصياتي نظير وزن، اندازه دانه و ويژگي‌هاي ساختاري بر حسب نوع فرآيند توليد سرباره، تغيير مي‌كند.

انواع سرباره در صنایع

بر اساس نوع خنک شدن، انواع مختلفی از سرباره‌ها وجود دارد که عبارتند از:

 • سرباره خنک شده در هوای آزاد.
 • سرباره پف کرده یا دمیده.
 • سرباره گلوله شده.
 • سرباره دانه‌ای کوره.

نحوه ایجاد ساختار شیشه ای در سرباره

اگر سرباره آهن به‌ وسیله آب، به سرعت سرد و جامد شود، به صورت شیشه‌ای درمی آید. در این فرایند ساختار کریستالی تشکیل نمی‌شود. این روش باعث بوجود آمدن قطعاتی به اندازه ماسه می‌شود که معمولاً ترد هستند. ساختار فیزیکی و اندازه دانه‌ها به ترکیب شیمیایی سرباره، دمای آن در زمان خنک کردن بوسیله آب و روش خنک کردن آن بستگی دارد. هنگامی‌که این محصول شکسته و آسیاب می‌شود، به ذرات ریزی تبدیل شده که سرباره دانه‌ای کوره (GGBS یا GBFS یا GGBFS) نامیده می‌شوند و دارای خاصیت سیمانی بوده و می‌توانند به عنوان ماده جایگزین سیمان در بتن استفاده شوند.

جهت بهره مندی از واکنش پوزولانی مطلوب در بتن، سرباره بایستی دارای ویژگیهای زیر باشد.

 • سرباره آهن (سرباره کوره بلند) باشد.
 • بایستی از نوع سرباره سریع سرد شده (rapid child) باشد.
 • دارای بلین (ریزی) برابر و یا بیشتر از سیمان معمولی باشد.

نوع سرباره تولید شده در شرکت بنا بنیان زیست فناور بر اساس جدید ترین روشهای تولید و آسیاپ پوزولانهای فعال شکل گرفته است. سرباره کوره بلند از نوع سریع سرد شده است که با بلین بین 4000 الی 4500 تولید شده است. این پودر را میتوان تا 50 درصد جایگزین سیمان پرتلند کرد. طی واکنش پوزولانی ایجاد شده هم مقاومت و دوام بتن در بلند مدت بسیار بهبود میابد.

جهت ثبت سفارش، اخذ اطلاعات تکمیلی و خرید پودر سرباره آهن از این لینک استفاده کنید.

 

 

تفاوت میکروسیلیکا و میکروسیلیس

تفاوت میکروسیلیکا و میکروسیلیس

تفاوت میکروسیلیکا و میکروسیلیس

ابتدا لازم است ماهیت پوزولانها و فیلرهای بتن تشریح شود.

پوزولان چیست:

مواد شبهه سیمانی هستند که حاوی آلومینات و سیلیکات فراوانی میباشند. این مواد به تنهایی خاصیت سیمانی ندارند. در ترکیب با مواد سیمانی واکنش پوزولانی میدهند. بدین شرح که با آهک آزاد موجود در بتن (CaOh2) واکنش داده و هیدرات سیلیکات کلسیم تشکیل میشود. این ماده را اصطلاحا CSH ثانویه هم مینامند. ژل ثانویه که در دراز مدت ایجاد میشود، با ژل اولیه حاصل از هیدراتاسیون سیمان ترکیب میشود. این فرایند منجر به پر شدن حفرات مویینه بتن و کاهش نفوذپذیری آن میشود. بعلاوه با افزایش تراکم ساختاری، مقاومت فشاری در بلند مدت هم افزایش خواهد داشت. لذا در بتنهای خاص و حجیم استفاده از پوزولانها اجباری است.

فیلر بتن چیست:

بتن ترکیبی است از سیمان، سنگدانه، افزودنیهای خاص و آب. در کامپوزیت بتنی، سنگدانه نقش بسزایی دارد. چراکه سنگدانه ها به عنوان فیلر در این کامپوزیت مقاوم عمل میکنند. حال طیف دانه بندی سنگدانه بایستی به نحوی باشد که حداقل گپ سایز بندی در ساختار آن باشد. از طیف ریزدانه (کوچکتر از 0.075 میلیمتر) تا درشت دانه که بسته به طرح مخلوط ممکن است تا قلوه سنگ هم باشد. بیشتر طرح مخلوطها با استفاده از ماسه های شسته ساخته میشوند. این جدا کردن خاک موجود در ماسه علی رغم کاهش ناخالصی، مضراتی هم دارد. این عمل منجر به جدایی دانه ها و افزایش مصرف سیمان و آب میگردد. از طرفی استفاده از ریزدانه در بتن اهمیت ویژه ای دارد. لذا بایستی ریزدانه متناسب با شرایط بهره برداری به ساختار اضافه شود. سیلیس میکرونیزه یکی از بهترین این گزینه ها میباشد.

تفاوت میکروسیلیکا و میکروسیلیس

بنابر نوشته فوق داریم:

میکروسیلیکا: پوزولان با واکنش پذیری بالاست که از آن میتوان در ساخت بتن تا 10 درصد جایگزین سیمان کرد. جهت کاهش نفوذپذبری و افزایش دوام بتن مصرف میشود. اگر درصد اکسید سیلیسیوم (sio2) این ماده بیش از 91 درصد باشد میتوان سوپر پوزولان هم نامگذاری کرد. سوپر پوزولان علاوه بر کاهش نفوذپذیری، منجر به افزایش بیش از 10 درصدص مقاومت فشاری نیز میشود.

میکروسیلیس: نوعی سیلیس میکرونیزه است که نقش پر کننده (فیلر) در بتن را دارد. این ماده تا 10 درصد جایگزین ماسه میشود و جهت تراکم ساختاری و افزایش مقاومت سایشی و فشاری بات موثر است.

شرکت بنا بنیان زیست فناور به عنوان مشاور تحقیقاتی چندین مجموعه صنعتی بزرگ، سالهاست که تامین کننده انواع سوپر پوزولان و میکروسیلیس آنها شناخته شده است.

جهت اخذ اطلاعات تکمیلی و ثبت سفارش میکروسیلیکا از این لینک استفاده کنید.

جهت اخذ اطلاعات تکمیلی و ثبت سفارش میکروسیلیس  از این لینک استفاده کنید.

سیمان سبز و حفظ محیط زیست

سیمان سبز و حفظ محیط زیست

سیمان سبز و حفظ محیط زیست


با استفاده از تکنولوژی سیمان سبز، مصرف سیمان را 50 درصد کم کرده و ضمن افزایش مقاومت، دوام بتن در هر شرایط آب و هوایی را تضمین کنید.

بررسی تاثیر جایگزینی درصدهای مختلف سیمان سبز نوع یک بر مقاومت فشاری و دوام بتن

یکی از معضلات افزونه های موجود در بازار، تاثیر بسیار زیاد آنها بر افت مقاومت کوتاه مدت بتن است. پودر سرباره آهن از جمله این افزونه ها میباشد. مصرف این مواد علی رغم کاهش قیمت تمام شده و کاهش دمای هیدراتاسیون، به علت افزایش زمان قالب برداری ناشی از دیرگیرشدن بتن بسیار محدود شده است. حداکثر درصدهای مصرفی به 20 درصد محدود میشود.

سیمان سبز و حفظ محیط زیست

تاثیر 35% سیمان سبز بر مقاومت فشاری بتن

همانطور که از نتایج پیداست، مقاومت فشاری از سن 28 روزه به نسبت طرح شاهد بیشتر است.سیمان سبز و حفظ محیط زیست

تاثیر 40 درصد سیمان سبز بر مقاومت فشاری بتن

علی رغم 40 درصد کاهش مصرف سیمان، از سن 28 روز به بعد، مقاومت فشاری با طرح شاهد یکسان است.سیمان سبز و حفظ محیط زیست

تاثیر 50 درصد سیمان سبز بر مقاومت فشاری بتن

بر اساس نتایج مقاومت فشاری، با 50 درصد جایگزینی سیمان سبز، تا سن 28 روز کمی افت مقاومت خواهیم داشت. اما در سن 91 روزه مقاومت فشاری رشد قابل ملاحظه ای دارد. رشد مقاومت به قدری است که حتی از مقاومت بتن شاهد هم بیشتر است.سیمان سبز و حفظ محیط زیست

مقایسه تاثیر درصدهای مختلف سیمان سبز بر دوام بتن

در تمام درصدهای جایگزینی سیمان سبز به جای سیمان پرتلند، پارامترهای دوامی بهبود یافته و میزان تخریب ناشی از سیکلهای ذوب و انجماد نزدیک صفر خواهد شد.

 

سیمان سبز و حفظ محیط زیست

نتیجه گیری

بر اساس جدیدترین مطالعات در واحد تحقیق و توسعه شرکت بنا بنیان زیست فناور در پارک علم و فناوری همدان، مشخص شد که جایگزینی سیمان سبز به جای سیمان پرتلند نه تنها منجر به افت مقاومت نمیشود، بلکه باعث رشد مقاومت نیز میگردد. بر اساس نتایج تحقیقات، درجه فعالیت این نوع از پوزولان خاص، بیش از 100 است. این بدان معنا است که نسبت مقاومت 91 روزه بتن با 50 درصد جایگزینی سیمان سبز نوع یک، نسبت به بتن شاهد تقریبا برابر و حتی چند درصد هم بیشتر خواهد بود.

سیمان ژئوپلیمری

پوزولان چیست؟

پوزولان چیست؟

پوزولانها مواد سیلیسی و آلومیناتی هستند. این مواد به تنهایی خاصیت هیدرولیکی (واکنش پذیری با آب) ندارد و اگر هم داشته باشند بسیار کم است. در صورت پودر شدن تا ریزی مناسب، در مجاورت رطوبت و حرارت معمولی، طی واکنش های شیمیایی با هیدروکسید کلیسیم (CaOH2) حاصل از هیدراتاسیون سیمان، واکنش میدهند. طی این واکنش ژل سیلیکات کلسیم هیدراته شده (CSH) ثانویه تشکیل میدهند. این ژل با ژل اولیه ناشی از هیدراتاسیون سیمان ترکیب میشود. در دراز مدت فرایند پوزولانی منجر به افزایش مقاومت و دوام بتن میگردد.

از طرفی واکنش هیدراتاسیون سیمان فرایند گرماده است. این دمای بالا در بتن ریزیهای حجیم منجر به رشد دمای هسته بتن تا بیش از 100 درجه هام میشود. لذا جهت کنترل این افزایش دما و جلوگیری از گیرش آنی بتن و افت مقاومت بلند مدت، حتما بایستی از پوزولانها استفاده کرد.

پوزولان چیست؟

شرکت بنا بنیان زیست فناور ضمن ارتباط با تامین کنندگان معتبر داخلی توانسته در طی سالهای اخیر به عنوان بزرگترین عرضه کننده این افزودنیهای پایه سیمانی در کشور مطرح شود. با کیفیت ترین سرباره های آهن گدازی موجود درکشور را به تولید کنندگان عرضه کرده است. خالص ترین میکروسیلیکا هم به واسطه انالیزهای دقیق ریز ساختاری قابل عرضه است.

جهت بررسی دقیق و سفارش پودر سرباره آهن از این لینک استفاده کنید.

جهت بررسی دقیق و سفارش پودر میکروسیلیکا  از این لینک استفاده کنید.

بتن اکسپوز در نماسازی

معرفی بتن اکسپوز

بتن اکسپوز در نماسازی

پنلهای بتن اکسپوز جزو پرطرفدارترین متریالهای مورد استفاده در طراحی های داخلی و خارجی است. این تایلها جذابیت دوچندانی به محیطی که در آن استفاده شده اند میدهد. زیبایی بصری درکنار خصوصیات دوامی بتن میتواند نمای بینظیری را شکل بدهد.

وزن زیاد پنلهای بتن اکسپوز باعث محدودیت مصرف و استفاده از این نماها شده است. از طرفی با توجه به ضخامت زیاد، هزینه های نصب، بارگیری و تخلیه بالا خواهد بود. این مشکل بزرگی در راه کاربرد و استفاده از پنلهای بتن اکسپوز است.

یکی دیگر از چالشهای این محصولات، شوره زدگی و اعوجاج آنها در اثر واکنش طبیعی بتن در بلند مدت است. سفیدک ایجاد شده در اثر بارندگیها، مجر به از بین رفتن زیبایی ظاهری بتن میشود. بعلاوه تاب خوردگی پنل، منجر به جدا شدن سنگ از دیوار خواهد شد. لذا کاربرد بتنهای اکسپوز بسیار محدود شده است.

بتن اکسپوز در نماسازی

شرکت بنا بنیان زیست فناور به عنوان یکی از واحدهای دانش بنیان فعال در زمینه بتن در کشوراست. این مجموعه طی مطالعات 1 ساله توانسته پودری را روانه بازار کند که تمامی پارامترهای دوامی و مقاومتی را دارد. مصرف کننده بدون هیچ دردسر، فقط با افزودن 10 درصد آب و 5 دقیقه اختلاط، انواع تایلهای بتن اکسپوز استاندارد را خواهد ساخت. از طرفی با توجه به فرمولاسیون بسیار پیشرفته این پودر، میتوان با آن پنلهای بتنی با ضخامت کمتر از 1 سانتیمتر را هم تولید کرد. بنل تولید شده با این پودر بدون اعوجاج و تاب خوردگی بوده و دوام بسیار بالایی درمقابل عوامل محیطی از قبیل سرما، گرما،برف و باران دارند. بعلاوه با توجه به جذب آب کمتر از 5 درصد، امکان استفاده پنلهای تولید شده در هر شرایط آب و هوایی را خواهد داد.

جهت دریافت راهنمای اختلاط این لینک را دنبال کنید

جهت سفارش و اخذ اطلاعات تکمیلی این لینک را دنبال کنید

افزودن به سبد خرید