کاهش جذب آب بتن

کاهش جذب آب بتن

بتن یک کامپوزیت پایه آب میباشد. سنگدانه ها که ساختار اصلی بتن است، به کمک سیمان به یکدیگر متصل شده و ساختاری متراکم و نسبتا یکپارچه را تشکیل میدهد. سیمان در این فرایند نقش چسباننده را به عهده دارد. ذرات سیمان طی واکنش با آب هیدراته شده و طی فعل و انفعالات شیمیایی به چسباننده ای قوی تبدبل میشود. این فرایند شیمیایی را اصطلاحا هیدراتاسیون مینامند. هیدرات سیلیکات کلسیم (CSH) حاصل فرایند هیدراتاسیون سیمان است. جهت واکنش پذیری شیمیایی سیمان، آب به میزان به 25 درصد وزنی آن نیاز است. این مقدار آب جهت روانسازی بتن کافی نیست و مجبوریم بیش از این مقدار آب مصرف کنیم.

کاهش جذب آب بتن

با توجه به مطالعات، هر آنچه آب بیش از 25 درصد وزنی سیمان مصرف شود، به مرور از ساختار تبخیر شده و حفرات میکرو و مویینه را تشکیل میدهند. این حفرات عامل اصلی جذب در ساختار بتن است. بسته به نوع کاربرد بتن بایستی جذب آب آن کنترل شود. به عنوان مثال در مخازن آب، سدها و مناطق تحت حملات یونهای خورنده بایستی بتن حداقل جذب آب را داشته باشد.

در مقالات روشهای مختلفی جهت کاهش جذب آب بتن پیشنهاد شده است که چند مورد را توضیح خواهیم داد.

روشهای کاهش جذب آب بتن

  • استقاده از مواد کریستال شونده

این مواد طی جذب آب، متبلور شده و اصطلاحا کریستاله میشوند. این فرایند حفرات مویینه موجود در بتن را پر کرده و جذب آب ان تا 90 درصد کم میشود. علی رغم مزایای زیاد این روش معایبی نیز دارد. عدم آببندی 100 درصدی، هزینه بسیار بالا و عدم امکان استفاده در بتنهای اکسپوز و غیر مسلح از محدودیتهای این مواد است.

رزینهای پوششی یکی دیگر از این روشهای آببندی است. از جمله نانو سیلیسها که طی واکنش با سطح بتن، لایه نهایی آن را آبگریز میکنند. و برخی دیگر ضمن نفوذ در لایه نهایی، غشاء محافظ نیز تشکیل میدهند. تاثیر این رزینها نسبتا مناسب است ولی باز هم آببندی 100 درصدی نمیدهند و در دراز مدت در اثر تابش نور خورشید، اثر گذاری خود را ازدست میدهند.

پوزولانها ضمن تاثیر به عنوان فیلر، نقش کاهنده جذب آب را نیز ایفا میکنند. پوزولانها طی واکنش با مواد حاصل از هیدراتاسیون سیمان، ژل هیدرات سیلیکات کلسیم تشکیل میدهند. این ژل در دراز مدت منجر به پر شدن حفرات مویینه بتن شده و جذب آب آن را کاهش میدهد. اثر گذاری هر پوزولان نیز متفاوت است.

کاهش جذب آب بتن

میکروسیلیکا ضمن پر کردن حفرات مویینه، واکنش پوزولانی داده و با توجه به تاثیر ذاتی سیلیس بر ضد خش کردن مواد، خاصیت آنتی استاتیکی را نیز خواهیم داشت.

پودر سرباره آهن ضمن کاهش مصرف سیمان و افزایش روانی بتن در دراز مدت منجر به کاهش نفوذپذیری آن میشود.

شرکت دانش بنیان زیست فناور تامین کننده انواع پوزولان میباشد. این مجموعه ضمن تامین انواع افزونه بتن، با مشاوره تحصصی ساخت هر زرح مخلوطی را میسر میسازد. این مجموعه آمادگی دارد در هر حجم و تناژی انواع پوزولان با خلوص بالا و تضمین کیفیت را برای واحدهای تولید تامین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزودن به سبد خرید